GIBRALTAR Beutazási feltételek és Információk

Schuster Travel | 2024-11-06 | Beutazási feltételek - Ország információk

Gibraltár, a világ egyik legkisebb, de legérdekesebb területe, Nagy-Britannia tengerentúli területeként ismert. Az Ibériai-félsziget déli csücskén található, ideális kirándulási célpont, különösen Spanyolország déli részéről, például Malagából vagy a Costa del Sol nyaralóhelyeiről. 

Mindössze 6,7 négyzetkilométeren terül el, és lakossága körülbelül 30 000 fő. Gibraltár stratégiai elhelyezkedése lehetővé teszi a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán összekötését a Gibraltári-szoroson keresztül. A szoros mentén elhelyezkedő városállam gazdag történelmi múlttal és lenyűgöző látnivalókkal várja a látogatókat.

Az információk a 2024. szeptember 29-i személyes kirándulás alapján készültek.

 

BEUTAZÁSI FELTÉTELEK

Úti okmányok– magyar állampolgárok kártya alapú személyi igazolvánnyal léphetnek az ország területére. (Biztonság kedvéért vittük az útlevelünket is)

Vízum– magyar állampolgárok részére nem szükséges vízum

Vám– Gibraltár területén több duty free üzlet is található kedvező árakkal, így a határon vámellenőrzést is végeznek

A jövő év kihívása (2025)– Gibraltár helyzete a biometrikus személyazonosítás bevezetését követően jelentős változások elé néz. A Schengen Entry/Exit System (EES) és a European Travel Information and Authorization System (ETIAS) 2024 novemberi bevezetése új szabályokat hoz a határokon, amelyek érintik Gibraltárt is.

Az EES keretében a nem EU-s állampolgároknak, beleértve a gibraltáriakat is, kötelező lesz biometrikus adataik, például ujjlenyomatuk és arcképük regisztrálása az automatizált kioszkoknál. Ez az első regisztráció kezdeti késedelmeket okozhat, de a későbbi átkeléseknél a technológia gyorsabb feldolgozást tesz lehetővé. A biometrikus azonosítás bevezetése várhatóan javítja a határellenőrzést és csökkenti a várakozási időt, különösen a Gibraltár és Spanyolország közötti határon. Az új rendszer célja, hogy megkönnyítse az utazást, miközben fokozza a biztonságot. Az új rendszer bevezetése előtt Gibraltárnak meg kell oldania a határátkeléshez kapcsolódó logisztikai kihívásokat, különösen abban az esetben, ha nem születik megállapodás az EU-val. A spanyol hatóságok már elkezdték az infrastruktúra fejlesztését, hogy megfeleljenek  Schengen követelményeinek. Ha sikerül megállapodást kötni az EU-val, akkor Gibraltár lakói mentesülhetnek az EES és ETIAS követelményei alól. Ez jelentős előny lenne a helyi lakosság számára, mivel megkönnyítené a szabad mozgást az EU területén. Összességében Gibraltár biometrikus személyazonosításának bevezetése új kihívásokat és lehetőségeket teremt a határellenőrzés és az utazási folyamatok terén, amely jelentős hatással lesz a helyi lakosokra és a látogatókra egyaránt.

EGÉSZSÉGÜGYI TUDNIVALÓK

Fontos! MINDIG kössön Baleset- betegség- poggyász biztosítást utazás előtt!

Spanyolországból közúton történő belépéskor semmilyen egészségügyi probléma vagy ellenőrzés nem volt.

 

ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK

Időeltolódás: nincs

Utazás hossza: Malagába fapados járattal kb. 3,5 óra

Pénznem: gibraltári font. Eurót mindenhol elfogadnak, viszont a visszajárót sok esetben helyi pénznemben adják vissza, de a gibraltári fontot nem érdemes kivinni az országból, mivel Nagy-Britanniában nem fogadják el. Ajánlott bankkártyát használni (Mastercard, Visa)

Nyelv: angol és spanyol

Éghajlat: azonos a Spanyolország déli részére jellemző időjárással

Utazás, közlekedés:

Repülővel – Gibraltár nemzetközi repülőtérrel rendelkezik. A repülőtér 1939 óta működik, és főként brit városokból érkeznek járatok, valamint a Royal Air Maroc légitársaság is üzemeltet járatokat Marokkóba, például Casablanca és Tangier városaiba. A repülőtér különlegessége, hogy a kifutópálya közvetlenül az autós forgalom alatt helyezkedik el, így amikor egy repülőgép leszáll vagy felszáll, az autós forgalmat leállítják.

Autóval– annak ellenére, hogy Gibraltár Nagy Britannia területe, a közlekedés az Európában megszokott jobb oldali. A Malagából Gibraltárba vezető autópálya fizetős, kapus rendszerben működik, tehát a megtett út arányában kell fizetni. Az út kb. 2 órát vesz igénybe a pályán.

Busszal – amennyiben nem szeretnének vezetni, vagy nincs autójuk, úgy ajánljuk valamelyik spanyol szervezésű turista buszt (általában angol és spanyol nyelven) igénybe venni az 1-napos kiránduláshoz. Ennek hátránya, hogy behatárolt idő áll rendelkezésre Gibraltárban. Javasoljuk olyan szervező útját kiválasztani, aki 11-12 órában jelöli meg a teljes kirándulás időtartamát, mert ebből lejön 2 x 2,5 óra utazás, valamint a határon való átjutás, így a lehető legtöbb idő áll rendelkezésre a helyszínen.

Foglalás:https://www.getyourguide.com/hu-hu/-l169105/-tc172

Határátkelés: Gibraltárba közúton a határt La Línea de la Concepción-nál lépjük át. A határ előtt érdemes a spanyol oldalon a parkolóban hagyni az autót, már csak azért is, mivel elég zeg-zugosak a gibraltári utak, néhol a világháborúkban használt alagúton vezetnek át, nehéz a parkolás, ezért érdemesebb a helyi közlekedést választani. Így a határátlépés gyalogosan történik. Bele kell kalkulálni, hogy akár 30 percet (vagy többet) is igénybe vehet az átkelés. Ne csodálkozzanak, hogy a helyiek előre mennek, kikerülve az eseténként hosszan kígyózó sorokat. A határőrök igyekeztek megkönnyíteni a be- és kilépést, fel kellett mutatni az igazolványokat. Itt előnyt jelentett a kártya alapú igazolvány az útlevéllel szemben, mert ránéztek, megkérdezték az országot és mikor meghallották, hogy „Hungary”, azonnal kivettek minket a sorból és mehettünk. Így tettek a többi EU-s országból származó turistával is.

Tömegközlekedés: a határátkelés után 50-100 méterre található az 5-ös és 10-es busz megállója. Az 5-ös busz a határtól (reptértől) a városközpontba (Market Place) visz, ott egy régi városfal kapuján át lehet bejutni a sétáló utcába, míg a 10-es busz szintén a határtól indul és a Cable Car felvonó alsó állomásának közelében (kb.200 m) is megáll.

Busz menetrend, jegyárak és elővételi lehetőség: elérhetők – ITT.

Városnéző túrák:ha turista busszal érkeznek Gibraltárba, és kevés az idő, akkor érdemes igénybe venni a határ angol oldalán sorakozó minibuszok (taxik) egyikét, akik 2-2,5 órás túrát kínálnak kb. 50,- EUR/fő áron. Ebben a belépőjegyek ára is benne van. Ez azért éri meg, mert nem kell a meredek hegyoldalban gyalogolni, vagy buszra várni, így időt spórolunk, a kisbuszok egyenesen a látványossághoz viszik az utasokat, hagynak időt a megtekintésre és a fotózásra. És a költség csupán 5,- EUR-val több, mint a publikus jegyek és belépők együttesen.  A tengerjáró hajók érkezése esetében a kikötőből is indulnak ezek a túrák.  

A program megvásárolható előre is az alábbi oldalon: https://www.getyourguide.com/gibraltar-l166/gibraltar-gibraltar-kisbuszos-idegenvezetes-jegyekkel-t383971

Cable Car:a „Szikla” gyalogos bejárását akkor javasoljuk, ha egy egész nap áll rendelkezésre, vagy esetleg több napot is el tudnak tölteni Gibraltárban, valamint jó fizikai kondícióban vannak. Az oda-vissza jegy + belépő a természetvédelmi területre, előzetesen on-line is megvásárolható, ára megegyezik a helyszíni árral, 2024. szeptemberében 38,- GBP/fő. (Ebben az árban a shuttle busz is benne van, mely közvetlen a felvonó alsó állomásához érkezik. Indulása a határ után, a reptér előtt, bal oldalt, táblával jelzett helyen.) De váltható a felvonóra egyirányú jegy is, 19,- GBP/fő/út. Nyitva tartása: 09:30-19:15 az év minden napján. Az utolsó kabin 19:45-kor indul lefelé. A jegypénztárnál érvényesíteni kell az előre megvásárolt jegyet is, de ott jóval kisebb a sor. Ha a természetvédelmi területre is váltottak jegyet, akkor fel kell tenni a karszalagot és a látványosságokba történő belépéskor a karszalagon lévő QR kódot kell leolvasni a beléptető rendszerrel. A felvonó felső szintje 412 m magasan található és onnan vagy felfelé kaptató úton, vagy erősen lejtős úton lefelé lehet bejárni a kb. 9 km hosszú útvonalat a sziklán. Lehetőség van a városba is lejutni gyalog, kb. 4 km az út. A pénztárban kapott térkép sajnos nem jó, érdemes a természetvédelmi terület bejáratánál lévő nagy térképet lefotózni – az a helyes.

További információk és jegyvásárlás:  https://www.visitgibraltar.gi/see-and-do/cable-car

Gyalogosan:aki nem szeretne buszra szállni, annak fel kell készülnie, hogy a belvárost kb. 20 perces sétával, míg a felvonó alsó állomását jó 40 perc alatt lehet elérni. És fel kell készülni arra is, hogy ha indul vagy érkezik egy repülőgép, és akkor hosszú percekre lezárják az utat, mely a reptéren vezet keresztül. (A shuttle buszok ezt kikerülik, a menetrendszerinti busz nem)

Ünnepnapok: mi vasárnap mentünk (nem volt más lehetőségünk),így nagyon sok üzlet és étterem zárva volt, erre érdemes odafigyelni.

Vallás: Gibraltár vallás tekintetében nagyon összetett képet mutat.  A következő vallási felekezetek templomai találhatók Gibraltárban: mecset – a muszlim közösség számára, 4 katolikus templom, köztük a legfontosabb, a Szent Mária Katedrális, 2 zsinagóga, 2 protestáns templom, valamint egy skót templom. Ez a sokszínű vallási élet tükrözi Gibraltár kulturális sokféleségét és történelmét.

Dohánytermékek, alkohol: mivel Gibraltár vámmentes övezet, így kedvező áron kaphatók ezek a termékek. A spanyol oldalon nagy munkanélküliség van, így sokan próbálkoznak csempészéssel, mellyel a vámtisztek is tisztában vannak, ezért komoly ellenőrzés van a határon. Ajánlott betartani a szabályokat!

Gasztronómia: Gibraltárban érdemes kipróbálni a hagyományos angol „Fish and chips” fogást. A helyiek által ajánlott éttermek: Roy’s Fish and Chips, valamint a The Little Rock. Mindkettő az 5-ös busz végállomása közelében, a városfal belső oldalán lévő téren található. Kb. 40 GBP-t fizettünk 2 fő részére az ebédre (itallal).

Történelem:Gibraltár történelme rendkívül gazdag és sokszínű, amely a stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően alakult ki. Gibraltár sziklája már az őskorban is lakott volt, amit a régészeti leletek is bizonyítanak. A területet a föníciaiak, majd a rómaiak is használták, akik fontos kereskedelmi központot alakítottak ki itt. 711-ben a mórok elfoglalták Gibraltárt, és a terület 1462-ig a mór uralom alatt állt, amikor is a spanyolok visszafoglalták. Majd 1704-ben, a Spanyol Örökösödési Háború idején, brit csapatok foglalták el Gibraltárt. 1713-ban az Utrecht-i béke keretében Spanyolország hivatalosan is lemondott Gibraltárról, amely azóta brit terület maradt. Gibraltár a második világháború alatt stratégiai fontosságú bázissá vált a szövetségesek számára. Azóta a terület jelentős katonai és kereskedelmi központtá fejlődött. A helyi lakosság többsége brit állampolgár, de sokan spanyol gyökerekkel rendelkeznek. A mai napig vita tárgyát képezi Gibraltár sorsa, Spanyolország többször is kifejezte szándékát, hogy visszaszerezze a területet, míg az ott élők többsége 2 népszavazáson (1967, 2002) is megerősítette, hogy ragaszkodnak brit hovatartozásukhoz. Gibraltár tehát egy olyan hely, ahol a történelem és a kultúrák találkoznak, és amely folyamatosan formálódik a globális politikai események hatására.

LÁTNIVALÓK

The „Rock”– egy mészkő képződmény, mely Gibraltár jelképe is, és melynek tetejéről lélegzetelállító kilátás nyílik. Innen nem csak a lábunk előtt heverő városra látunk rá, hanem tiszta időben látszanak a spanyol oldalon a Sierra Nevada vonulatai, a Gibraltári szoros, Afrika partjai (Ceuta), valamint Marokkó hegyei is. Innen fentről lehet igazán megérteni Gibraltár kereskedelmi és katonai fontosságát. A szorosban csupán 13 km vannak egymástól Európa és Afrika partjai. A felvonó felső állomásának kilátó teraszairól ragyogó képeket lehet készíteni, valamint találunk itt egy kávézót, éttermet és bárt is, valamint egy ajándéküzletet.

Upper Rock Természetvédelmi Terület – a Cable Car felvonó felső állomásától indulva számtalan látnivaló található az Upper Rock Természetvédelmi Területen.

  • Vad makákók: a hely leghíresebb lakói a majmok, 2-300-ra tehető a számuk, és kevésbé szemtelenek, agresszívak, mint távol-keleti rokonaik. Észak-Afrikából kerültek ide, de hogy mikor, azt nem lehet tudni. Mindenesetre az egyetlen hely Európában, ahol szabadon élnek. Jobb tisztes távolságot tartani, tilos őket etetni (komoly pénzbírság jár érte), de azért ha ételt látnak egy turista kezében, azt előszeretettel veszik el. Néha már a felvonó felső állomásán is láthatók, de nagyobb számmal a Szent Mihály-barlang felé vezető úton találkozhatunk velük. A makákókhoz fűződik egy legenda is, miszerint amíg ezek az állatok élnek Gibraltáron, addig a terület brit uralom alatt marad. A második világháború alatt a makákó populáció drasztikusan csökkent, és Winston Churchill intézkedett a populáció visszaállításáról.
  • Skywalk:Gibraltár legújabb és legizgalmasabb látványossága, amely 2018. március 21-én nyílt meg Mark Hamill, a Star Wars híres Luke Skywalkerének részvételével. Ez az üvegpadlós kilátó egy egykori katonai megfigyelőhelyen található, és lenyűgöző kilátást nyújt a Földközi-tengerre és a Jurassic dűnékre. A Skywalk 340 méter magasan helyezkedik el, ami lélegzetelállító panorámát biztosít minden irányba. Különlegessége, hogy a platform a szikla széléről nyúlik ki, így a bátor látogatók egyedülálló élményben részesülnek, miközben a mélységbe néznek.
  • Szent Mihály-barlang:Gibraltár egyik legérdekesebb természeti látnivalója, amely a Gibraltári-szikla belsejében helyezkedik el. A barlang neve az angyalra emlékeztető cseppkőtől származik, és számos legenda kapcsolódik hozzá. A barlang lenyűgöző mészkő formációkkal rendelkezik, amelyeket színes fényjátékkal világítanak meg, így különleges látványt nyújtanak a látogatók számára. A barlang mélysége 274 méter, és egyike Gibraltár 150 barlangjának. A barlang ősi lakóhely volt, ahol neandervölgyi emberek éltek körülbelül 45 000 évvel ezelőtt. A második világháború alatt kórházként is működött, ahol sebesült katonákat és civileket láttak el. Ma a Szent Mihály-barlang koncert helyszíneként is funkcionál, ahol különböző zenei eseményeket tartanak, és összesen 400 férőhely áll rendelkezésre.
  • Mór vár:Gibraltár egyik legfontosabb történelmi látnivalója, amely a város főtere fölé emelkedik. Az eredeti várat a 8. században építették, és a 14. században jelentős rekonstrukción esett át, így a mai látogatók is megcsodálhatják impozáns maradványait. A vár a mór uralom idején épült, és fontos védelmi szerepet játszott Gibraltár történetében. A falain még ma is láthatók a háborúk nyomai, ami tovább növeli a hely történelmi értékét. A Mór vár masszív kaputornya a legjobban megőrzött része az épületnek, és egyben a legmagasabb iszlám építmény az Ibériai-félszigeten. A vár látványa lenyűgöző, és tökéletes háttérként szolgál a turisták számára. A vár látogatása során a turisták felfedezhetik az erőd fennmaradt részeit, beleértve a felújított kastély belsejét is.
  • Windsor függőhíd:Gibraltár egyik lenyűgöző látnivalója, amely a Royal Anglian Way mentén található. Nevét a brit Windsor családról kapta, a brit monarchia szimbóluma, és a brit történelem fontos részét képezi, és a híd elnevezése is a brit kultúrára utal. A híd körülbelül 70 méter hosszú, és egy mély szurdokot ível át, lenyűgöző kilátást nyújtva a környező tájra, beleértve a várost és a Gibraltári-öblöt. A Windsor Függőhíd ideális hely a fényképezéshez, különösen a gyönyörű kilátás miatt, amit nyújt. A híd közvetlenül a majmok barlangja felett található, és lélegzetelállító kilátást nyújt a környező tájra, különösen naplementekor.
  • Great Siege Tunnels(Nagy Ostrom Alagutak): Gibraltár egyik legfontosabb történelmi látnivalója, amely a brit katonai mérnöki munka lenyűgöző példája. Az alagutakat 1779 és 1783 között, a Nagy Ostrom idején ásták ki, amikor a brit erők a spanyol és francia hadseregek ostroma alatt álltak. Az alagutakat a Katonai Művészek Céhe (Military Artificers Guild) tagjai ásták ki. A cél az volt, hogy a tűzvonalon kívül helyezzenek el ágyúkat, így védve Gibraltárt a támadó erőktől. Az alagutak összesen körülbelül 908 láb (277 méter) hosszúak voltak az első szakasz befejezésekor, de később a második világháború alatt jelentős bővítéseken estek át, így a teljes hossz elérte a harminc mérföldet is. Az alagutakat kézzel ásták ki, és összesen körülbelül 51 kilométer hosszú földalatti hálózatot alkottak. Az építkezés során a katonák rengeteg nehéz munkát végeztek, hogy a védelmi rendszer hatékony legyen. Ma az alagutak látogathatók, és interaktív kiállításokkal gazdagították őket, amelyek bemutatják Gibraltár katonai múltját. A látogatók felfedezhetik az alagutakat, beleértve a különböző kamrákat és ágyúállásokat. Az alagutak bejárása során a látogatóknak számolniuk kell a meredek lejtőkkel és néhány szűk területtel.
  • 100 tonnás ágyú:Gibraltárban a Great Siege Tunnels (Nagy Ostrom Alagutak) részeként látható, és a brit erők által a 18. század végén épített védelmi rendszerhez tartozik. A Nagy Ostrom idején a britek számára létfontosságú volt, hogy ágyúkat helyezzenek el az alagutakban, mivel a francia és spanyol csapatok közel kerültek a városhoz. Az alagutak lehetővé tették, hogy a katonák védett helyen tartsák az ágyúkat, miközben hatékonyan tudtak lőni az ellenségre.

 

További látnivalók:

Európa Pont– Gibraltár legdélebbi pontja, amely nemcsak földrajzi, hanem szimbolikus jelentőséggel is bír. Itt található a híres világítótorony, amely a hajósok számára jelezte Európa határait. A pont környéke számos látnivalót kínál, beleértve Gibraltár Szentháromság templomát és egyetlen mecsetét is. Az Európa Pont a Gibraltári-szoros és az Alborán-tenger határán helyezkedik el. Tiszta időben lenyűgöző kilátás nyílik Észak-Afrikára, beleértve Ceutát és a Marokkóban található Rif-hegységét is. A terület jelentős átépítéseken ment keresztül az elmúlt évszázadokban, de sok történelmi látnivalót sikerült megőrizni, mint például az Apáca kútját és a Harding Battery erődítményt. Az Európa Pont környéke nemcsak turisztikai látványosság, hanem a helyi közösség vallási és kulturális életének is fontos része.

Az Európa Pont emlékmű mellett található repülőgép csavarja a Władysław Sikorski által vezetett repülőgép balesetére emlékeztet. Sikorski, a lengyel hadsereg főparancsnoka és a lengyel emigráns kormány miniszterelnöke, 1943. július 4-én tragikus körülmények között vesztette életét, amikor a B-24 Liberator II típusú repülőgépe néhány másodperccel a felszállás után a tengerbe zuhant Gibraltár közelében. A repülőgép balesete sok kérdést vetett fel, és azóta is különböző elméletek és spekulációk övezik. A balesetben Sikorski, lánya Zofia, és több magas rangú tiszt vesztette életét, míg a pilóta, Eduard Prchal volt az egyetlen túlélő.

Szent Mária Katedrális (Cathedral of St. Mary the Crowned) – ez a legfontosabb katolikus templom Gibraltárban, amely egy mór mecset helyén épült. A templom 1462 óta működik, és jelentős történelmi és vallási szerepet játszik.

Szentháromság Templom (Church of the Holy Trinity) – ez az anglikán templom 1832-ben épült, és a brit közösséget szolgálja.

Zsidó Közösségi Ház (Gibraltar Synagogue) – Gibraltár zsidó közössége is aktív, és a zsinagóga az egyik legrégebbi zsinagóga az európai kontinensen.

Iszlám Közösségi Ház (Gibraltar Mosque) – az iszlám közösség számára is van imaház, amely a muszlim lakosság igényeit szolgálja.

Vissza a hírekhez