A két lakott sziget közül a névadó Madeira lényegesen nagyobb, mint Porto Santo. Mindkét sziget körül számos kisebb szirt emelkedik a hullámok fölé. A kisebb szigetek közül a legjelentősebb a Madeirától keletre, észak-déli irányban húzódó Kopár-szigetek (Ilhas Desertas) sora.
BEUTAZÁSI FELTÉTELEK
Tekintettel arra, hogy a Madeira-szigetek is Portugália részét képezik, a szigetekre történő beutazás és tartózkodás a Portugáliába történő beutazással azonos feltételek szerint történik.
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
-
magánútlevél:az utazás utolsó napjáig kell érvényesnek lennie
-
ideiglenes útlevél (Csak konzul állít ki!): További információk ezen az oldalon
-
személyi igazolvány: az utazás utolsó napjáig kell érvényesnek lennie
-
ideiglenes személyi igazolvány: az utazás utolsó napjáig kell érvényesnek lennie
Vízum: magyar állampolgárok részére vízum beszerzése NEM szükséges.
Madeirai Autonóm Tartomány: Madeirára nincsen beutazással kapcsolatos korlátozás. (Az utasok lisszaboni átszállás esetén a portugáliai beutazási szabályoknak kell, hogy megfeleljenek.) További információ a www.visitmadeira.pt oldalon található. Kérjük fokozottan vigyázzanak úti okmányaikra, mivel Madeirán nincs konzulátus, így az okmányok pótlása több napot is igénybe vehet.
Vám: https://www.madeiraairport.pt/en/fnc/passenger-guide/plan-your-trip/customs
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója
Kiskorúak beutazása: Portugália előírja a hozzájáruló nyilatkozat meglétét arra az esetre, ha a kiskorú nem a szülői jogokat gyakorló szülővel utazik együtt. Amennyiben a kiskorú Portugáliából utazik el szülő nélkül, úgy közjegyző, ügyvéd és anyakönyvvezető által készített okiratban kell az engedélyezést rögzíteni. Portugálián kívül a magánokiratba foglalt engedélyt a portugál konzuli tisztviselő hitelesíti, avagy a közjegyző/ügyvéd által készített közokiratot felülhitelesíti. A magyarországi portugál nagykövetség elérhetősége: https://budapeste.embaixadaportugal.mne.gov.pt/hu/nagyk%C3%B6vets%C3%A9g/kapcsolat
EGÉSZSÉGÜGYI TUDNIVALÓK
Fontos! MINDIG kössön Baleset- betegség- poggyász biztosítást utazás előtt!
Ajánlott az Európai Biztosítási Kártya kiváltása is!
Covid
Oltás, gyógyultsági igazolvány, és teszt nélkül be lehet utazni az országba.
Az egészségügyi intézménybe és idősek otthonába látogatóknak maszkot kell viselni.
Gyakran ismételt beutazással kapcsolatos kérdésekre az alábbi linken kaphat választ: https://imigrante.sef.pt/en/covid-19/faqs
Oltások:
-
kötelező: nincs
-
javasolt: Hepatitis A, Hepatitis B , Hastífusz, Diftéria-tetanusz, Kullancs-encephalitis
Betegségek: A térségben előforduló megbetegedések lehetnek: Kullancsencephalitis, Hepatitis B, Hepatitis A, Diftéria-tetanusz
Gyógyszerek: a rendszeresen szedett gyógyszereken kívül ajánlott bélfertőtlenítőt, lázcsillapítót, magas faktorszámú naptejet vinni az úti patikában
Egyéb tanácsok: csapvíz fogyasztása nem ajánlott.
Közegészségügyi helyzet: Portugáliában az állami korházi körülmények általában megfelelőek, de számos magán klinika is elérhető.
ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
Időeltolódás: Madeira: -1 óra (Portugália szárazföldi része is)
Utazás hossza: Lisszabon kb. 3,5 óra, Madeira (Funchal) közvetlen járattal valamivel több, mint 5 óra
Pénznem: euró (EUR). A legelterjedtebb bankkártyákat mindenhol elfogadják.
Nyelv: portugál, de az angolt sok helyen értik, ill. beszélik
Éghajlat: a jelentős magasságkülönbségek és a magasan húzódó vízválasztó miatt nagyon változatos: a tengerszint közelében mediterrán, kb. 1200 m fölött már hegyvidéki. A magassággal az éves és a napi hőingadozás is nő. A sziget északnyugati oldala lényegesen csapadékosabb és ennek megfelelően hűvösebb is, mint a délkeleti. A legmelegebb hónap az augusztus, a leghűvösebb a február; a legszárazabb hónap a július, míg a legesősebb a január. A Golf-áramlatnak köszönhetően az óceán hőmérséklete nyáron 22 °C, télen 16 °C, és nagyjából ilyen meleg a levegő átlaghőmérséklete is. Madeirán állandó jelleggel fúj a szél, változó irányból.
Utazás, közlekedés, vezetés: a közlekedési szabályok betartása esetlegesebb, mint hazánkban (pl.: a jobb kéz szabály létezik, de betartása nem 100%), a baleseti statisztika kedvezőtlenebb, mint Magyarországon.
Közút: az északi part falvait sokáig csak a tenger felől lehetett megközelíteni. Az 1960-as években kanyargós tengerparti út kapcsolta össze ezeket a falvakat a sziget többi részével. Ezt Portugália európai csatlakozása után a nagyrészt uniós pénzekből épített, a szigeten körbefutó, korszerű ER 101 út váltotta ki. Madeira hossztengelyében húzódó vízválasztóján három út haladt át észak-déli irányban. Az ER 228 jelű út Funchalt kötötte össze a Boca Encumeada hágón át São Vicentével. Az ER 228 út már jóformán csak turisztikai célokat szolgál; az ezt felváltó ER 104 út Serra de Água és São Vicente között alagútban kel át a vízválasztó alatt.
Vasút: vasúti közlekedés Madeirán nincs!
Busz: a közlekedési lehetőségek főként buszokra korlátozódnak, amelyek jól szervezett hálózattal rendelkeznek, és kényelmes módot kínálnak a látnivalók elérésére. A buszok gyakoriak és megbízhatóak, lehetővé téve a turisták számára, hogy könnyen eljussanak a sziget különböző látnivalóihoz. A buszjegyek ára körülbelül 1,44 €.
Autóbérlés: mivel a sziget kicsi, az autóbérlés is népszerű lehetőség, amely lehetővé teszi, hogy saját tempónkban fedezzük fel Madeira gyönyörű tájait. Az utak jó minőségűek, de a belső területeken kanyargósak lehetnek, nagyon meredek emelkedőkkel és lejtőkkel, így tapasztalat szükséges! Madeirán érvényes magyar vezetői engedélyekkel lehet gépjárművet vezetni.
Repülő: Magyarország és Madeira között van közvetlen repülőjárat is, a Wizz Air és a Ryanair indít járatokat. Bővebb információ:
Tobogán(kosárszán): különleges közlekedési forma a Monte Palace park közelében található tobogán, ahol kosárszánnal lehet lecsúszni a hegyről. Ez egy népszerű turisztikai attrakció és egyedi élményt nyújt.
Ügyintézés: a helyi hatóságoknál való ügyintézés kapcsán általában elegendő az angol nyelvtudás is. Az ügyintézők nagyon készségesek, azonban a hazai viszonyokhoz képest eltérő lehet a hivatali nyitva tartás.
Vallás, viselkedési kultúra: a portugálok katolikus vallásúak, így a templomokban figyeljenek a megfelelő viselkedésre és öltözékre!
Öltözködés: Madeirán az öltözködésnél a kényelem és a praktikusság a legfontosabb. Mindig legyen száraz váltóruha és cipő a kirándulások alkalmával, valamint kapucnis esőkabát a gyakran eleredő esők miatt. Esernyő a folyamatos szél miatt nem használható. A kirándulásokra vízhatlan túracipő, lábszárvédő ajánlott.
Áram: 230 V, C és F típusú konnektorok
Telefon: használhatók mindhárom mobilszolgáltató készülékei, de ne felejtsék el aktiválni a rooming szolgáltatást!
Árak, borravaló: hasonló árak, mint Magyarországon. Borravaló: kb. 10%-t szokás adni az éttermekben és a taxiknak.
Gasztronómia – Madeira ételkülönlegességei:
espada – fekete kardhal
espetada – nyárson sült marhahús szeletkék babérsóval
açorda – világos kenyérleves fokhagymával és tojással
arroz de mariscos – tenger gyümölcsei rizzsel
batata doce – héjában sült édesburgonya (köret)
bolo de caco – kerek, lapos fehér kenyér – eredetileg édesburgonyából sütötték agyagedényben; mára csaknem kizárólag lisztből készül, vaslapon. Fokhagymás vajjal kenik meg
bolo de mel – sötét, kerek, fűszeres kalács cukornádsziruppal
cabra – dúsan fűszerezett fiatal kecske kemencében sütve (jellemzően húsvéti étel)
caldeirada da peixe – fűszeres halászlé krumplival, hagymával és paradicsommal
carne vinho e alho – kockára vágott, borban és ecetben, sokáig fokhagymával és édesköménnyel pácolt, majd párolt disznóhús (ünnepi étel)
castanhétas – fokhagymaolajban sült apróhalak
lapas – a tengeri csigát a parti sziklákról gyűjtik, fokhagymás vajjal és citromlével serpenyőben sütik sok fokhagymával
milho frito – fűszeres puliszkakása kockára vágva és kisütve (köret)
prego (na prato), azaz szög (a tányéron) – vékony szelet marhasült salátalevélen és paradicsomon
Jellegzetes helyi italok:
Rum da Madeira – eredetvédett madeirai rum
aguardente de caña – a rumhoz hasonló cukornádpárlat
chá de limão – citromhéjból forrázott limonádé
poncha – citromléből, mézből és cukornádpálinkából faedényben turmixolt, habos ital, amit állítólag Câmara de Lobos halászai találtak fel
vinho verde – kissé még pezsgő, kevés alkoholt tartalmazó újbor
Növényzet: főleg az északi lejtőkön még növő babérerdők körül szervezték meg 1982-ben a Madeira Természetvédelmi Parkot, és ezt az UNESCO felvette a világörökség listájára. A természettől elhódított hegyoldalakra alapvetően haszonnövényeket ültettek: a cukornádat Tengerész Henrik parancsára Szicíliából, a szőlőt pedig Krétáról telepítették be. Később a cukornád mellett, majd a délamerikai konkurencia megerősödése után a banán vált a sziget fő terményévé.
Állatvilág: a sziget állatvilága kimondottan szegényes. Mintegy kétszázféle madárfaj él, vagy vonul át a szigeten, endemikus azonban alig akad. Az emlősök közül csak néhány denevérfajt tekinthetünk bennszülöttnek; a haszon- és házillatokat a telepesek hozták be. A növényfajok változatosságával éles ellentétben, néhány apró rágcsálótól eltekintve gyakorlatilag nincsenek vadon élő, négylábú emlősök – jórészt ezért maradhatott meg az eredeti növényzet. Madarak, gyíkok, rovarok vannak, és persze halak a tengerben. Szúnyog gyakorlatilag sincs. A Golf-áramlatnak köszönhetően a sziget körül a tengerben meglehetősen sok a hal – nem véletlenül az espada (fekete kardhal) a helybéli gasztronómia büszkesége. A szigetcsoport partjait 1986-ban (elsősorban a tengeri emlősök védelmére) nemzeti parkká nyilvánították: ez lett Portugália első tengeri nemzeti parkja. Madeirától nyugatra található a Föld egyik jelentős cethalász területe, ezért a bálnavadászat betiltásáig (az ámbráscet vadászatát Madeirán 1982-ben tiltották be) jelentős szerepet játszott a helyi gazdaságban.
Történelem – a szigetet Lila sziget néven a rómaiak is ismerték. Diodórosz szerint a szigetet a szardíniai tirrének (a nurági-civilizáció) már megpróbálták gyarmatosítani, de a karthagóiak (punok) megakadályozták őket ebben. Régészeti feltárások vikingekre utaló nyomokat találtak (velük jelentek meg az egerek is Madeirán). Az 1351-ben megjelent firenzei Medici-világtérkép Madeirát szinte pontosan, Isola di Legname néven tünteti fel. Ugyanezt („Fa-sziget”) jelenti a sziget portugál neve is. A szigetet Tengerész Henrik második expedíciója érte el 1420-ban; a Madeira nevet is tőlük kapta. A felfedező lovagok, João Gonçalves Zarco és Tristão Vaz Teixeira 1425-ben kezdték el a sziget betelepítését. A földek megművelésére Észak-Afrikából és a Kanári-szigetekről hoztak be rabszolgákat, az anyaországban pedig parasztokat toboroztak. 1497-ben Funchalt tették a sziget fővárosává; ez azóta is így van. 1500 körül a szigeten több itáliai cukorkereskedő is letelepedett. A 16–18. században a sziget lakosai sokat szenvedtek az angol és francia kalózok ismétlődő támadásai miatt. A madeiraiak tanultak az esetből: Funchalt erődrendszerrel és városfallal vették körül. A városfalat csak a 19. században bontották el, az erődök ma turistacsalogató látványosságok. A spanyol iga (1580–1640) lerázása után Portugália olyan szerződéseket kötött a függetlenedését segítő Angliával, amelyekben lehetővé tette, hogy angol üzletemberek előnyös feltételek mellett letelepedhessenek és gazdálkodhassanak a szigeten. Hamarosan angol családok kezébe került a bortermelés zöme; ők találták fel Madeirának nevezett likőrbort is. 1807–1814 között a napóleoni háborúk részeként angolok szállták meg a szigetet; a háború után több katonájuk is itt telepedett le. A híres bornak és egész évben egyenletesen meleg éghajlatnak köszönhetően Madeira kedvelt pihenőhellyé vált. Az angol, illetve skót betelepülők ösztönözték és tették híressé az itteni kosárfonó ipart és hímzést, alapozták meg Madeira idegenforgalmát is. A turistaforgalom a Salazar-diktatúra bukása (1974) után lendült fel. A sziget lakói 1975-ben népszavazást kezdeményeztek a függetlenségről, de nem kaptak többséget. Lisszabon autonómia biztosításával kárpótolta Madeirát. 1986-ban Portugália belépett az Európai Unióba, és az unió jelentős összegekkel támogatja a sziget infrastruktúrájának fejlesztését. Uniós pénzből építették a szigetet megkerülő autópályát, így hosszabbították meg (2000-ben) a repülőtér kifutópályáját is.
LÁTNIVALÓK
Madeira„az örök tavasz szigete” klímája teljesen egyedi. Északon szubtrópusi, délen mediterrán, keleten, a Szent-Lőrinc félszigeten sivatagi. A meredek hegyoldalban számtalan banánültetvény látható, melyeket a mai napig gyalog közelítenek meg, kézzel művelnek. A szigeten rengeteg szelíd gesztenyefa van, az őshonos cukornádból készül a helyi fehér rum, és persze kitűnő a Madeira bor is. A sziget fővárosának, Funchal-nak a reptere kiérdemelte az építészeti „Oscar”-díjat.
Beszámoló Madeira szigetéről és a látnivalókról fotókkal – ITT.
Levadák – a levadáknak nevezett csatornák az északi oldal középső része kivételével több szintben futva behálózzák az egész szigetet. Eredetileg a cukornádültetvények vízellátására építették őket – ma már fő szerepük a banánültetvények kiszolgálása.
Az összesen mintegy 1400 kilométernyi csatornából 85 kilométernyi megy alagútban – az alagutak között öt kilométernél hosszabb és alig tíz méteres egyaránt akad. Minden levadának külön neve van, és mindegyik mellett (vagy a vályú peremén) fut egy üzemi ösvény; ezek az ösvények káprázatos séta- és túralehetőségeket kínálnak.
2024.10.28-tól az alábbi levada-útvonalak lettek díjkötelesek (3,- EUR/fő 12 éves kor felett):
PR1.1 | Vereda do Areeiro;
PR1.2 | Vereda do Pico Ruivo;
PR 6.1 | Levada do Risco;
PR 8 | Vereda da Ponta de São Lourenço;
PR 9 | Levada do Caldeirão Verde;
PR 11 | Vereda dos Balcões;
PR 18 | Levada do Rei
2025.01.01-től pedig valamennyi túraút díjkötelessé válik.
Időpontfoglalás és díjfizetés: https://simplifica.madeira.gov.pt/services/78-82-259?fbclid
Ha engedélyekkel rendelkező helyi túravezetőkkel mennek túrázni, akkor a díj fizetését ők intézik (ez vagy benne van a túra díjában, vagy mint belépődíj külön fizetendő - megállapodástól függően).
Biztonság: Portugália, így Madeirabiztonsági besorolásaisIII. biztonsági besorolási kategória (sárga), azaz fokozott óvatossággal látogatható ország. Biztonsági helyzetük, szabályrendszerük és közszolgáltatásaik hasonlóak Magyarországéhoz.
A közbiztonság Portugáliában alapvetően jó, de javasoljuk, hogy értékeiket ne vigyék magukkal, használják a szállodákban ajánlott széfeket. Parkoló kocsiban ne hagyjanak semmilyen értéktárgyat és vezetés közben is célszerű az ajtókat zárva tartani.
Portugáliában gyakran tulajdonítják el a turisták értéktárgyait a zsebtolvajok tömegközlekedési eszközökön, látványosságoknál, éttermek és kávézók teraszain, ezenfelül bérelt autók feltöréséről is gyakran érkezik bejelentés. Kérjük FOKOZOTTAN FIGYELJENEK ÉRTÉKTÁRGYAIKRA, az okmányaikat tartsák biztonságos helyen, készítsenek róla másolatot!
A Madeirán az elveszett okmányok pótlása több munkanapot is igénybe vehet.
Naprakész információk: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/portugalia
Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre és töltse le Konzinfo Utazom mobil alkalmazását!
KÜLKÉPVISELETI, KONZULI INFORMÁCIÓK
Portugália - Tiszteletbeli konzul, Funchal, Madeira
Tiszteletbeli konzul: Pedro França FERREIRA
Cím: Rua Dr. Pita 2 Moradia F - 9000-089 Funchal – Portugália
E-mail: pedroferreira@netmadeira.com
Telefon: +351912733477és +351962733477
Portugália - Konzuli Hivatal, Lisszabon
Cím Calcada de Santo Amaro 85. Alcantara - 1349-042 Lisbon – Portugália
E-mail: mission.lis@mfa.gov.hu
Telefon: +351213645928és +351213630395
Központi ügyelet Budapesten (konzuli segélyhívás munkaidőn túl):
Magyarországról: 06-80-36-80-36
Külföldről: 0036-80-36-80-36
Honlap: lisszabon.mfa.gov.hu
Portugália - Tiszteletbeli konzul, Ponta Delgada
Portugália - Tiszteletbeli konzul, Porto
Portugália - Tiszteletbeli konzul, Tavira
Portugália - Nagykövetség, Lisszabon