Marokkó Általános információk
Marokkó Észak-Afrika nyugati részén található csodavilág. Az országban minden megtalálható, amire az olyan utazó vágyhat, aki az „Ezeregy éjszaka” világára kíváncsi: természeti és épített örökségek, történelem, ókori romok, tengerpart, hegyek (Atlasz és Rif-hegység), sivatag (homok- és kősivatag), varázslatos városok, és az őslakos berber törzsek hagyományai.
Időeltolódás: télen: - 1 óra, nyáron: - 2 óra, mivel az országban nincs óraátállítás
Utazás hossza: kb. 4 óra átszállás nélkül
Pénznem:Marokkói dirham (MAD). 1 MAD = kb.39,- HUF (2025.04.) Eurót és dollárt érdemes vinni és kint átváltani, az árfolyam eltérő lehet. Kerülni kell a fekete váltókat! Sok helyen nem lehet kártyával fizetni, így ajánlatos készpénzzel rendelkezni. Kártya elfogadása esetén felárat számolnak fel (kb. 5 %). ATM-k a nagyobb városokban rendelkezésre állnak, elfogadott kártyák: Visa, Mastercard. Egyes helyeken lehet euróban is fizetni, azonban az árfolyam kedvezőtlen, jobb, ha helyi valutában rendezik a számlát. Viszont 1.000,- dirhamnál többet sem be-, sem ki nem lehet vinni.
Nyelv: arab, francia
Éghajlat: az óceáni partvidéken hűvös párás óceáni légáramlat a jellemző, amelynek nyáron kellemesen hűtő, télen a nyirkos hideg érzést fokozó hatása van. A Földközi-tenger mentén az éghajlat a spanyol és olasz partokéhoz hasonló. A belső, illetve déli területeken a nyár nagyon meleg és száraz, a tél enyhe, kivéve a Rif- és az Atlasz-hegység magasabb területeit, ahol télen hó és fagy van. Az utóbbi területeken kívül általában csak a jobb szállodákban van fűtés télen. A nyár száraz és meleg (sivatagi széljárás esetén a tengerparton is lehet 40 fokos meleg), a tél csapadékos. Nyáron a sivatagos, keleti, dél-keleti területeken homokvihar veszélye áll fenn.
Mikor érdemes Marokkóba utazni? – A legideálisabb időszak március-május között (de a Ramadán időszaka alatt nem ajánlott, mivel sok látványosság zárva tart), vagy az őszi időszakban.
Utazás, közlekedés, vezetés:
Biztosítás:Gépkocsival történő utazás esetében a Marokkóra is érvényesített nemzetközi kötelező biztosításon túl javasolt teljes körű biztosítást (casco) kötni az autóra.
Fontos!A szigorú marokkói vámszabályok miatt, ajánljuk olyan biztosítás megkötését lehetőség szerint, amely a totálkár vagy lopás esetén az új érték 20-59%-ig terjedő és megfizetendő vámfizetési kötelezettségre is kiterjed.
Közlekedés:Műszakilag az országos főutak jó állapotban vannak, a városokban kevésbé, túlzsúfoltságuk és a közlekedők alacsony fegyelmezettsége, illetve az autópark átlagosan rossz műszaki színvonala miatt azonban nagy a balesetveszély, különösen a hegyekben, illetve éjjel és csapadékos időben. Nemzeti főútvonalak helyett, amennyiben lehetséges, javasoljuk az autópályák használatát, amelyek díja készpénzben fizetendő a szakaszonként felállított díjszedő kapuknál. A kapus rendszerben fizetős autópályák magas műszaki színvonalúak és biztonságosabbak. A nyugat-szaharai területen az óceánparti útszakasz kivételével egyik közút használata sem ajánlott.
Figyelem!Marokkó világviszonylatban az elsők között van az autóbalesetek gyakorisága és súlyossága tekintetében. A közúti közlekedés különös óvatosságot igényel, a muzulmánok böjti hónapja, a Ramadán idején, valamint a nyári hónapokban, amikor az Európában dolgozó marokkói vendégmunkások tömegesen térnek haza gépkocsival. Ritkán ugyan, de előfordul megtévesztés révén (pl. balesetet, műszaki hibát színlelve) végrehajtott útonállás, rablás.
Busz:megbízható busztársaság: https://ctm.ma/
Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben:a helyi hatóságok munkarendje és munkaszervezése valamelyest eltér az Európában megszokottaktól, a munkanapok hétfőtől péntekig tartanak, a nyitva tartási idő azonban sok esetben csak iránymutató (a ramadán hónap alatt csak naponta pár óra). Az ügyintézés menetéről és a nyitva tartásról közvetlenül érdeklődjön az illetékes hivatalnál. A legtöbb hivatalban beszélnek franciául, viszont angolul csak nagyon kevesen, ezért amennyiben lehetséges, kérjenek helyi segítséget.
Egyéb fontosabb elérhetőségek:
Rendőrség: 19 (vagy 112 mobiltelefonról) Mentők/Tűzoltók: 15 Csendőrség: 177
Nagykövetség internetes oldala: https://rabat.mfa.gov.hu
A Nagykövetség Konzulátusának e-mail címe: consulate.rba@mfa.gov.hu
Mentők: 0537-20-20-20 Magán mentő szolgálat: 0537772309
Vallás, viselkedési kultúra, öltözködés: Marokkó hivatalos vallása az iszlám, de nagyobb városokban található zsinagóga és keresztény templom is. Az itteni iszlámhívők nyitottak, toleránsak a más vallásúakkal és a nyugati turistákkal szemben, de a mecsetekbe nem muzulmán vallású nem léphet be. Ez alól kivétel a casablancai II. Hasszán Nagymecset, ahova bizonyos időpontokban helyi idegenvezetővel és belépődíj ellenében lehetséges a látogatás.
A tolerancia ellenére ajánlott a vallási és kulturális előírások betartása:
hölgyek esetében: kerülendő a hiányos öltözködés, a rövidnadrág; ajánlott a váll-, a kar-, és a mellkas eltakarása, kerülni kell az arab férfiakkal a szemkontaktust,
férfiak esetében: kerülendő a félmeztelen öltözet vagy atlétatrikó, a rövidnadrág (takarja a térdet!)
kerülendő a provokatív viselkedés, valamint a túlzott alkoholfogyasztás,
a Ramadán idején kerülendő az utcán történő étel-, és ital fogyasztása,
személyek fényképezése csak előzetes engedéllyel lehetséges,
étkezések során a jobb kezet kell használni (a bal kezet tisztátalannak tartják az arab országokban)
piacon történő alkudozás során is viselkedjenek tisztelettel
WC: sok helyen csak „guggolós” wc van, és ajánlatos wc-papírt vinni, mert az sok helyen nincs. Tilos a papírt a wc-be dobni, mert dugulást okozhat. Általában van egy kosár, abba kell dobni, de ha nincs ilyen, akkor ajánlott zacskót is vinni.
Áram: 220 V, európai típusú konnektorok, nincs szükség átalakítóra
Telefon:Marokkó egész területén van mobilhálózati lefedettség (több szolgáltató), de a térerő eltérő lehet, vagy egyáltalán nincs (főképp a gyéren lakott területeken és a hegyekben). Érdemes helyi SIM kártyát vásárolni (több helyen is kapható) és azzal telefonálni, de ezek a kártyák csak kártyafüggetlen készülékkel használhatók.
Internet: az internet lefedettség is viszonylag jó, de lassabb az itthon megszokottnál. A szállodák közösségi tereiben általában ingyen használható. Sok helyen találhatók internet kávézók is.
Dohányzás:engedélyezett és eléggé elterjedt, de tilos zárt helyeken.
Alkohol:tekintve, hogy Marokkó iszlám vallású ország, az alkoholfogyasztás szigorúan szabályozott. Alkoholt vásárolni csak az erre kijelölt boltokban lehet. Fogyasztani pedig szállodákban, éttermekben, bárokban lehet, utcán nem!
Árak, vásárlás, borravaló: az árak az itthon megszokottakhoz hasonló, de a legtöbb üzletben és főképp a piacokon érdemes alkudni.
Mit érdemes venni? – Marokkóban gyönyörű kézműves termékeket találunk: kerámiákat, ötvösmunkákat, bőrből készült termékeket, szőnyegeket. Egyedi a puha bőrből készült papucs, a babouche. Marokkó az őshazája az argán olajnak, mely bőrre, hajra egyaránt kiváló. (Egyedi látvány az argán fára mászó és ott legelésző kecskék)
Marokkóban elfogadott, sőt elvárt a borravaló, főképp az idegenforgalomban: szállodai személyzet részére, túravezetőknek, sofőröknek. Éttermekben, kávézókban általában 10 %.
Gasztronómia: Marokkó egyedi ízvilágú konyhájára hatással volt/van a francia (hosszú évekig francia fennhatóság alatt volt az ország), a spanyol és természetesen az afrikai és a bennszülött berber konyha is. A Földközi-tengernek és az óceánnak köszönhetően sok halat fogyasztanak. Húsok közül bárányt, csirke húst találunk a kínálatban, valamint sok zöldséget. Minden fogást gazdagon fűszereznek.
Specialis ételek:
Tagine– a tagine maga egy cserépből készült kúpos edény, melyben lassú tűzön (akár 4-5 óra) készült együtt az ízletes hús és a zöldség.
Kuszkusz(Couscous) – mely valójában egy gabonatöret, köretként használják és húsokkal, zöldségekkel készítik el. Ma már az európai reformkonyha is felfedezte magának.
Khobz vagy Khubz– a marokkói lapos kenyér elnevezése, mely az egész arab világban megtalálható, más-más néven (pl. pita). Régen mindenki maga gyúrta, formázta, majd a falu közös fatüzelésű kemencéjében sütötték meg. Sok esetben „kanál” gyanánt is használják, így szedik ki az ételt a közös tálból.
Harira – ízletes leves paradicsommal, lencsével, csicseriborsóval, rengeteg fűszerrel (bors, fahéj, gyömbér, friss fűszerek, stb.) készül és mindenhol kapható, de a ramadáni böjt végén igen kedvelt, kíméletes a gyomorral.
Kefta – a marokkói húsgombóc, köretnek hozzá kuszkuszt és zöldséget kínálnak.
Szardínia – Marokkó a világ egyik legnagyobb exportőre a terméknek, így nagyon népszerű fogás. Nagyon sokféleképpen készítik el, népszerű a chermoula szószban érlelt szardínia sütve
Brochette – nyárson sült kebab, a legnépszerűbb marokkói „street-food” étel, utcai árusoknál találjuk vagy piacokon. Készülhet, bárány, csirke vagy marha húsból.
Berber omlett– tipikus berber eredetű reggeli, mely népszerű az arab világban, így Marokkóban is. Hasonlít a saksukára. Paradicsomos, olívaolajos, paprikás, hagymás és fokhagymás mártásban buggyantott tojásból áll, amelyet általában köménnyel, paprikával és cayenne borssal ízesítenek.
Speciális ital:
Mentatea – a mentatea mindenhol jelen van Marokkó mindennapi életében. A friss leveleket egy kannában leöntik forró vízzel, és állni hagyják. A családtagok és barátok körbe ülnek, és kis üvegpoharakból szürcsölik a teát. Az üzletekben a turistákat is mentateával kínálják.